Az utolsó téma amivel a legutóbbi átépítése óta adós vagyok, az új OSD (Gy.k.: OSD=On Screen Display = képernyőn megjelenített kijelző) telepítése. Praktikus okokból ezt két részre szedem. Ebben az első részben az áttekintés és a firmware telepítése lesz a téma, a második részben pedig majd a hardveres csatlakoztatás és a konfigurálás.
A MinimOSD egy rendkívül sokoldalú, kicsi, könnyű, mégis olcsó OSD modul, amelyet akár önálló OSD-ként akár különböző forrásokból származó információk képernyőn történő megjelenítésére is használhatunk.
A MinimOSD-nek több verziója kering. Volt először a hagyományos, amely elsősorban a vezérlőről kapott jeleket tudta jól kezelni, de DIY hekkeléssel közvetlenül is tudot mérni analóg értékeket. Majd jött ennek a KV Team által kiegészített változata, amelyen már a NYÁK szélén kialakították a csatlakozásokat az olyan analog mérési pontoknak, mint akkumulátor-feszültség, áramerősség-mérő, illetve RSSI jel. Ez a kettő abban hasonlíttott egymásra, hogy mindekttőnek volt egy 5V-os és egy 12V-os fele, amelyet vagy össze lehetett kötni, vagy nem, de nagyon sokan panaszkodtak mágikus füst megjelenésére a különböző feszültségek miatt.
Majd valaki kitalálta, hogy mi a fenének a 12V-os tápmodul, amikor 5V-ról is tökéletesen megy a rendszer és megszületett a Micro MinimOSD, amely már a KV Team fejlesztéseit is magában foglalta. Egy igazán miniatűr modulról beszélünk, amely szinte semmi helyet nem foglal, mégis rengeteg funkciót tud nyújtani.
![]() |
![]() |
|
Balról jobbra: MinimOSD 1.x, MinimOSD /w KV Team Mod, MinimOSD Micro
E cikkben leírtak mindegyik verzióra használhatók, különbségek a fizikai csatlakoztatásban vannak. Fontos, hogy ha valaki a hagyományos MinimOSD-t (vagy annak a KV Mod változatát) használja, akkor forrassza össze a két oldalt összekötő jumpereket, így az egész lapkát 5V-tal táplálhatja. Eszébe se jusson senkinek 12V-ot kötni rá!
Az FPV repüléshez nem igazán van szükség komplex OSD-re, hiszen nincs se GPS, se iránytű. A műhorizont is inkább csak zavar, mint segít. Viszont nagyon jól jön a, stoperróra funkció mellett az akkumulátor-feszültség, illetve esetenként az áramerősség kijelzés, az RSSI jelerősség (megint csak Gy.k.: Lényegében az RC vevő által érzékelt távirányítási jelerősség) és az olyan riasztások mint az "Armed/Disarmed" státusz kijelzés, vagy alacsony akkufeszültség figyelmeztetés. Emellett nekem még tetszik a gázkar %-os állását kijelző funkció is. Mindezek egyéni ízlés szerint ki és be kapcsolhatók, illetve többféle kijelző-kiosztás is beállítható, amelyek között akár a távirányító egyik kapcsolójával is tudunk váltani.
Egy szó, mint száz, nagyon szuper kis dolog. Alább leírom, hogyan is kell ezt megvalósítani.
MinimOSD firmware flashelés
A MinimOSD többféle Firmware-t támogat. Vezérlőtől is függ, hogy melyik a legalkalmasabb, de most a CleanFlight-hoz (amely valahol MultiWii alapú), az MW-OSD (MultiWii-OSD) a legnépszerűbb. Én is ezzel használom.
Első lépés tehát a megfelelő Firmware feltöltése. A folyamat angolul elég részletesen le van írva itt. Szükséges hozzá:
- egy FTDI adapter (ez amúgy is kell, előbb-utóbb, szóval rá kell szánni az 5 dollárt). Mostanra már mindenki gépén kellene, hogy legyen Silabs VCP driver, de ha nincs, akkor klikk ide.
- az Arduino IDE programozó szoftver
- az MW-OSD firmware file-ok (jelenleg 1.5-ös verziónál tartunk)
Indítsuk el az Ardino IDE programot és nyissuk meg benne az MSOSD firmware-t (alapból egy Scarab OSD könyvtáron belül az MW-OSD könyvtárban keressük az azonos nevű, .ino kiterjesztésű filet).
Az így megnyitott file-ban menjünk a Confg.h fülre kattintva kicsit bele kell nyúlni a dolgokba. Egy csomó dolgot találunk, amelyek úgymond kommentben vannak, azaz van előttük egy //. A ránk vonatkozó beállítások elől ki kell venni a kommentet és ha nem az az alapbeállítás, akkor pedig a másik sor elé be kell tenni ugyanúgy a két // jelet.
Amit én változtattam (vagy legalább is fontos, hogy így legyen):
- OSD Hardware setting: #define WHITESPYMICRO (ez a Micro MinimOSD)
- Controller software: #define CLEANFLIGHT
- Aircraft Type: #define ROTORCRAFT
A többi maradhat alapbeállításon, de nyugodtan végig lehet pörgetni a sorokat, hátha valaki még talál valami érdekesset.
Utána ezt érdemes elmenteni. Majd jöhet a MinimOSD csatlakoztatása az FTDI adapteren keresztül. (Ehhez persze előbb fel kell forrasztani a tüskéket a MinimOSD Microra.) 5 tüske kell: +5V, Gnd, Tx, Rx, DTR.
A csatlakoztatáshoz az Arduino IDE-ben a Tools menüben be kell állítani a következőket:
- Board: Arduino Pro or Pro Mini
- Processor: Atmega328 (5V, 16MHz)
- Programmer: USBasp
- Port: az a soros port, amire az FTDI csatlakozik
A Micro MinimOSD egyetlen hátránya, hogy olyan pici, hogy nem férnek rá feliratok, így jó, ha kéznél van az alábbi ábra, hogy tudjuk, mit hova kell kötni:
forrás: buzzhobbies.com.au
És mindez így néz ki a gyakorlatban.
MinimOSD Micro csatlakoztatva az FTDI USB programozóhoz
Ha ez megvan, akkor már csak annyi dolgunk van, hogy a kisablak (amiben a firmware-t konfiguráltuk) bal felső sorkában rákattintunk az Upload nyílra. Ha sikeres a feltöltés (alul végigért a zöld csík), akkor máris fent van a firmware. Kiléphetünk az Arduino IDE-ből és jöhet a konfigurálás az MW OSD GUI-val.
További hasznos források: