Ez most egy kicsit off-topic bejegyzés lesz, mert nem konkrétan a quadkopter építésével foglalkozik, hanem egy, az Internetes kutakodásom alatt szerzett tapasztalatot szeretnék megosztani.
Amikor elkezdtem az információgyűjtést, sokszor zavart, hogy ugyanarról a témáról több, egymásnak ellentmondó véleményt is találtam. Aztán hamar rájöttem, hogy van egy nagyon fontos paraméter, amit az elején nem vettem figyelembe, ez pedig az idő.
A drónok és különösen az FPV racer mini drónok világa egy nagyon új terület. Ahogy az alkatrészek árai esnek és azok egyre inkább elérhetővé vállnak mindenki számára, egyre többen vágnak bele ebbe a hobbyba. Ennek megfelelően egyre több gyártó, egyre több energiát és erőforrást fektet a technológiák fejlesztésébe, hogy a dinamikusan bővülő piac minél nagyobb szeletét hasítsa ki magának. Az elmúlt 1,5-2 évben rengeteget fejlődött a mini drónok építéséhez használt technológia.
Tehát, azok a fórum-, illetve blogbejegyzések, értékelések, amelyek 2 évnél idősebbek, már lényegében nem relevánsak. Hiába írnak le egy véleményt egy repülésvezérlőről, ESC-ről, vagy rádió-jeladóról, mára annak a komponensnek (ha még létezik egyáltalán) már a harmadik, negyedik verzióját gyártják és a benne lévő firmware még talán annál is több verzióval újult meg. Ha tehát valaki úgy dönt, hogy ebben a témában az Internetről kíván információt gyűjteni, nagyon is figyeljen az adott információforrás keletkezési idejére. Én azt javaslom, hogy 2013 közepe, de még inkább 2014 előtti bejegyzésekre ne fecséreljétek az időtöket.
Fentiekből következik egy másik - immáron a drón építéshez közvetlenebbül is kapcsolódó - dolog. Mégpedig az, hogy minden komponens kiválasztásánál ajánlott figyelembe venni annak frissíthetőségét, bővíthetőségét. Ma már minden normális elektronikai alkatrész firmware-e flashelhető otthon is. Na persze, csak ha olyan gyártót választunk, aki elég megbízható és még egy-két év múlva is piacon lesz és komolyan veszi a dolgát. Mivel sok alkatrész márkától függetlenül nagyon hasonló egymáshoz, több esetben olvastam olyat, hogy egy bizonyos gyártmányt más gyártó firmware-ével is simán lehet flashelni, ha éppen abból jön ki jobb, erősebb verzió.
Ezekre a tulajdonságokra (frissíthetőség, bővíthetőség, kompatibilitás) egyébként a 'hardver" elemeknél is érdemes figyelni. Például a Lumenier vázakhoz kaphatók kiegészítők, amelyekkel "fel lehet turbózni" kicsit az alapvázat, akár utólag is.
Ez a mai jótanács, következőkben már tényleg a motorokról és ESC-kről lesz szó. :)