Sokszor felmerül, hogy mennyibe is kerül ez a miniquad őrület. Sok blog és útmutató olvasható, hogy MiniQuad 200 USD alatti áron és sokan próbálnak úgy belevágni Magyarországon is úgy, hogy 40-50ezer Forintot szánnak a dologra. Már korábban is szóltam a költségekről, de most, hogy már teljesen kész vagyok az építéssel, elég pontos adatokat tudok mondani.
Rögtön le kell szögeznem, hogy óriási különbség van aközött, ha valaki - hozzám hasonlóan - teljesen kezdőként, "nulláról" száll bele ebbe a hobbyba, vagy ha már egyébként modellezik és rendelkezik bizonyos "infrastruktúrával". A gép megépítése mellett jelentős költséget tesznek ki az olyan alapvető kiegészítők, mint a távirányító, a LiPo akksi töltő, illetve az olyan szükséges szerszámok, mint a forrasztópáka és a digitális multiméter.
Én az építés során a középutat választottam, azaz általában nem a legolcsóbb és nem is a legdrágább megoldást választottam, hanem olyat, ami elérhető áron van, de "jó híre" van a szakmában, van vele jelentős tapasztalat, illetve számos tanács és útmutató a neten. Fontos volt számomra az "upgradelhetőség" és a hosszú távú felhasználhatóság. Például, bár most csak 3S akksikkal repülők, egy kivételével minden komponens olyan, hogy lényegében átalakítás nélkül tudok 4S-re áttérni, ha már elég jó leszek hozzá. Lentiekben arra is próbálok becslést adni, hogy mennyiből lehet legolcsóbban kihozni egy adott tételt. Ilyenkor azonban figyelembe kell venni, hogy a legtöbb ilyen komponenst bármilyen későbbi változtatás, bővítés esetén cserélni kell és mehet a kukába.
Alapgép | 64.000 Ft |
Távirányító | 43.000 Ft |
Energiaellátás | 31.000 Ft |
FPV Rendszer | 64.500 Ft |
Szállítási költségek | 12.500 Ft |
Egyéb kiegészítők | 8.500 Ft |
Teljes költség | 223.500 Ft |
Az én építésem teljes költsége részletesen lebontva
Kezdjük akkor az alapgéppel. Amikor a neten "komplett szett"-eket hirdetnek, akkor pár dolog még biztosan hiányzik. Általában nincs benne Rx Vevő és biztosan nincs benne akksi. Mondanom sem kell, hogy itt nem FPV gépről, csak egy önmagában repkedő quadról van szó.
Nekem ez a rész 64 ezer Forintba fájt, ami durván 280 USD. Ebben egy carbonfiber frame (Emax Nighthawk), SunnySky 2204 motorok, CC3D vezérlő és Afro 12A ESC-k vannak, de ezen kívül van benne FrSky vevőegység (30 USD), valamin minden csatlakozó, LiPo mérő/figyelmeztető, elveszett gép csipogó, 5 szett GemFan propeller, akkurögzítő pántok. Lényegében minden komponensből van olcsóbb, pl. az én 60 USD-s vázam helyett van az alacsony ára miatt nagyon népszerű ZMR250 üvegszálas váz már 16-17 USD-ért is.
A következő komoly tétel a távirányítás. Már korábban is írtam, hogy dobtam egy hátast elsőre az áraktól. Aztán a középutat választottam a Turnigy 9XR Pro-val (a 9XR is pont elég lett volna), amihez még külön kellett megvenni az akksit és az FrSky adó modult, így összesen ez 43.000 Forintba fájt. Szíven szerint FrSky Taranis 9XD-t vettem volna, de az plusz legalább 100-150 USD. Van megoldás olcsóbban is, szerintem alsó hangon 15-20 ezerből lehet megúszni egy alap Turnigy 6, vagy Fly Sky adóval. Ezek azonban max. 6 csatornások. Én már most, tök kezdőként is 7-et használok néha.
Ezután jön az energiaellátás. Ha valakinek nincs megfelelő 3S akksija, illetve csak alacsony C értékű van, akkor abból is venni kell párat (egy darab biztosan nem lesz elég). Ezt én 14.000-ből megúsztam (3 Turnigy nano-tech akksival). Viszont kell egy normális LiPo töltő is. Itt szerintem a tök egyszerű falba dughatós töltőt érdemes skippelni és minimum ott vagyunk, hogy 33 USD. Én viszont ennek az eredeti SkyRC változatát vettem, mert itt tényleg nem éri meg 15-20 USD-t spórolni, ha utána leég a ház, szóval ez is volt egy 17.000 Forint a párhuzamos töltést lehetővé tevő áramköri lappal együtt.
Ha ezekkel megvagyunk, akkor már van egy komplett gépünk, amivel már repkedhetünk, ami az esetemben 135 ezerbe került alsó hangon, de ez még nem FPV. Ahhoz kell egy videó érzékelő, adó-vevő és megjelenítő rendszer. Na itt aztán lehet a zsebbe nyúlni. Videószemüveges megoldásból a legolcsóbb FatShark csomag, amiben cserébe minden benne van, 236 USD (66.000 HUF), de akkor még CMOS kamera, csak 250 mW videóadó és sima dipole antennáink vannak. Ja? És mindez akkor ennyi, ha a VÁM-ot megússzuk. Bár a végén én is szinte ennyiből jöttem ki, de nekem CCD kamrám, 600 mW-os (Boscam) adóm és RHCP Boscam Cloud Spirit antennáim vannak. Cserébe viszont a megjelenítésre egy 7"-os monitort használok, amit egy külön LiPo akksiról táplálok és a távirányítóra van rögzítve egy külön konzol segítségével. Ha nagyon meg vagyunk szorulva, találunk kamera+adó páros már 25 USD kürül, illetve vevőt 26 USD-ért. Akkor még mindig kell valamiféle monitor, amit szerintem 70-80 USD alatt nem kapunk, de az akksit meg lehet spórolni ha van valami tápunk otthon, amiről hajtani tudjuk és konnektor közelében maradunk vele (reális? nem. :) ), valamint, ha nem akarunk nagyon messze menni, megteszi a sima dipole antenna is amit adnak hozzá.
Ezzel magával a rendszerrel kész vagyunk. Amivel még nem számoltunk azok a szállítási költségek, amelyek beszerzési forrástól függően tudnak erősek lenni. Például a Hobbyking esetében összesen több, mint 12ezer Ft-ot fizettem ki szállításra.
Ha valakinek nagyon nincs pénze, akkor ezzel a szettel érdemes próbálkoznia, amiben az akksin és pár apró kiegészítőn (XT60 csatlakozó, akksi rögzítő pánt) tényleg minden benne van a repüléshez 167 dollárért, amit a Banggood ingyen szállít ide és jó eséllyel a VÁM-mal sem lesz bajunk. Persze egy szett propeller biztosan nem lesz elég, ehhez is kell LiPo töltő és még biztosan jön pár apróbb dolog amire költeni kell, de ezért én azt mondom, hogy valakinek nincs legalább 190 USD-nek megfelelő Forintja (kb. 53.000 Ft), akkor semmiképpen ne vágjon bele!
Ehhez "low budget" FPV szett a fent már említett elemekkel 120-140 USD, azaz további 33-38.000 Ft.
Amire fent nem tértünk ki, olyan kiegészítők, zsugorcsövek, kétoldalas ragasztó, gyorskötöző, rövidebb kábelek, JST csatlakozók, amelyeket jó eséllyel szinte mindenki talál otthon.
Szerszámból kell pár féle csavarhúzó, csípőfogó, de legalább egy digitális multiméter (kb. 3.500 Ft a legolcsóbb), illetve egy valamirevaló forrasztópáka (3-5ezer Ft) is kelleni fog.
Szóval, remélem nem vettem el mindenki kedvét attól, hogy belekóstoljon ebbe a hobbyba, de úgy gondolom, jobb, ha előre tisztában vagyunk a költségekkel, mintsem, hogy a félkész gépnél menet közben fogy el a zsé.
Jó építést!